העיר גבעת שמואל קרויה על שמו של שמואל פינלס (Samuel Pineles), נדבן ועסקן ציוני דתי, שהיה הרוח החיה ונשיאו של הקונגרס הציוני בפוקשאן – הקונגרס הראשון של תנועת "חובבי ציון" באירופה.

פינלס היה גם חבר בוועד הפועל של ההסתדרות הציונית ומזכיר הוועד המרכזי ליישוב ארץ ישראל וסוריה - הגוף הראשון שעסק בעלייה מאורגנת לארץ ישראל. 

שמואל פינלס נולד בברודי, גליציה, כבנו של הסופר התלמודי והמשכיל הרש מנדל פינלס ובגיל 17 התיישב בגאלאץ, שם סייע בעסקי אביו. פינלס היה יזם ואיש פיננסים ופעילותו תרמה לשגשוג עסקי הנמל בגאלאץ. בהיותו תורם בעין יפה, נחשב פינלס לאחד מעמודי התווך של הפילנתרופיה היהודית ברומניה. הוא הושיט עזרה רבה לפליטי הפוגרומים, שהגיעו לרומניה מהאימפריה הרוסית ובהמשך עזר לפליטים היהודים שנמלטו מהשלטונות הסובייטיים. הוא היה פעיל מרכזי בלשכת בני ברית של גאלאץ והמריץ רבים אחרים לתרום.

פינלס התבלט בפעילותו הציונית. יחד עם ד"ר קרפל ליפה ייסד ביאשי את הקבוצה "יישוב ארץ ישראל" ואת חובבי ציון המקומיים. הוועד המרכזי ליישוב ארץ ישראל וסוריה, שבראשו עמד, ארגן את עליית היהודים, שהקימו את ראש פנה וזכרון יעקב. לאחר הופעת הציונות המדינית של הרצל. הצטרף פינלס לרעיון בהתלהבות רבה ובקונגרס הציוני העולמי הראשון, בבזל, נבחר פינלס לסגן נשיא, לצד מקס נורדאו. עד מותו בשנת 1928, בגאלאץ, השתתף פינלס בכל הקונגרסים הציוניים והיה פעיל בארגונים השונים ובעיתונות היהודית.

שמואל פינלס זל

שמואל פינלס  (Samuel Pineles)